آمادگی درمقابل زمین لرزه


پرونده استانداردها در نیوزیلند

استانداردها و دستورالعمل های ساختمانی پس از حادثه زمین لرزه خلیج هاک نیوزیلند در سال 1931 بسیار سخت گیرانه تر محک زده می شوند.

در چهارم سپتامبر 2010، کانتربوری با بزرگترین فاجعه طبیعی خود مواجه شد، که بیشترین خسارت مالی و هزینه را در تاریخ آن کشور در بر داشت.

آمار تکان دهنده هستند:

  • سازمان خزانه داری خسارات کلی را بیش از 4 میلیارد دلار استرالیا برآورد کرد.
  • کمیسیون تشکیل شده پس از حادثه تعداد درخواست ها را 100،000 عنوان کرد.
  • صدها خانه مسکونی و ساختمان های دیگر باید تخریب گردند.

اما بطور معجزه آسایی هیچ کس در زلزله کانتربوری کشته نشد. باب پارکر شهردار کریسچرچ می گوید:«همه ما چیزی را از دادیم، اما شگفت آنکه کسی جان خود را از دست نداد».

هوگ موریس سخنگوی ارشد در دپارتمان مهندسی عمران و زیست محیطی دانشگاه آکلند گفت، «پابرجا ماندن ساختمان های بزرگ در کریسچرچ گواهی است بر کیفیت استاندارهای ساختمانی نیوزیلند. این استانداردها برپایه کاری است که در کانتربوری و آکلند (و در کل مجمع مهندسی زلزله شناسی طی 50 سال گذشته) انجام گرفته.»

«زمین لرزه باعث جابجایی اساسی زمین زیر بسیاری از خانه های اسکلت چوبی سبک گردید، و علی رقم اینکه فونداسیون خانه ها صدمات شدیدی دیدند، اما به خاطر استانداردها و اصول ساخت و ساز خوب مردم در آنها سالم باقی مانند.»

«نیوزیلند استانداردهای ساختمانی با کیفیتی در اختیار دارد که حاصل سالها تحقیق و همکاری دانشگاه ها، مشاوران مهندسی، جامعه مهندسی زمین لرزه، آژانس های دولتی، لرزله شناسان و سایر افراد و ارگان ها است.»

سر برآوردن از آوار

لازم به یادآوری است که استانداردهای نیوزیلند از زیر آوار زمین لرزه سال 1931 در خلیج هاک سربرآورده. بعد از این حادثه دولت تصمیم گرفت که یک مجموعه دستورالعمل های ساختمانی موثر تهیه کند. در «دایره المعارف نیوزیلند» به آدرس (teara.govt.nz) این حادثه را اینگونه تشریح کرده:

به محض فروپاشی ساختمان ها، مردم به سمت درب های خروجی و به زیر باران مرگبار آوار سردرهای آزین بندی شده و قرنیز ها فرار کردند. ساختمان ها به شدت تاب می خوردند و دیواره آنها مانند بهمنی از آجر و مصالح به خیابان ها می ریخت و با مردم و ماشین ها برخورد می کرد.

سقف ساختمانهایی مانند کلیساها، کتابخانه ها و تئاترها که محوطه داخلی وسیعی داشتند به درون فرو ریخت. در بعضی ساختمانها دهانه چاه فاضلاب در کف زمین شکافته شد، و مخلوطی از تیرآهن ها، الوارها و مصالح را به درون کشید.

گزارش رسید نزدیک به 260 نفر در زلزله 7.8 ریشتری خلیج هاک کشته شده اند.

حقیقت اینکه حتی یک نفر هم در زمین لرزه کانتربوری کشته نشده شاهدی است بر دوراندیشی دولت بعد از زلزله خلیج هاک و عملکرد استانداردهای نیوزیلند، که سال بعد از آن حادثه پایه گذاری شد.

پیشگیری از خرابی

استانداردهای نیوزیلند شکل گرفتند تا تضمین کنند زلزله های آتی باعث خسارات شدید جانی و مالی نمی شوند. در حقیقت، استانداردهای نیوزیلند یک سال پس از بنیانگذاری اولین استاندارد زمین لرزه را تهیه کرد. اکنون بیش از 650 استاندارد مربوط ساختمان در نیوزیلند وجود دارد.

بسیاری از این استانداردها برای طراحان و ساختمان سازان ابزاری تهیه میکند تا با دستورالعمل های ساختمانی (که برای صنعت و اجتماع نیوزیلند مفید هستند) هماهنگ شوند.

روند تهیه استانداردها در نیوزیلند بسیار قدرتمند است؛ درواقع این استانداردها خود به تنهایی به عنوان استاندارد بین المللی تلقی می شوند. از یک منظر بین المللی، ارزش استانداردسازی ابتدای سال 2010 و با وقوع زلزله های هاییتی و شیلی پررنگ شد. خبرنگاران سراسر جهان به مقایسه میزان آمادگی و مقابله دو کشور دربرابر زلزله پرداختند.

روزنامه هرالد سیدنی بعد از زمین لرزه شیلی این تیتر را داشت: «شیلی برای زلزله آماده بود اما هاییتی نه» اما این تمام ماجرا نیست، هر دو کشور درس های جالبی به ما دادند.

استانداردسازی و اتخاذ دوراندیشی در سیستم ها (از یک دستورالعمل قدرتمند ساختمانی گرفته تا یک نقشه قابل فهم برای مقابله با بحران) شیلی و کانتربوری را نجات داد. با اینکه خسارات برای هر دوی آنها سنگین بود، اما زمین لرزه نتوانست زیربنای دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

از سوی دیگر زمین لرزه 7 ریشتری هاییتی در 12 ژانویه 2010 فاجعه بار بود. حدود 230،000 نفر کشته شدند، که شامل 17% کارگران دولتی می شد، بنابراین اجرای عملی بروکراسی در هاییتی سالها طول خواهد کشید.

به گزارش CNN، شش ماه پس از حادثه 98% ویرانه ها هنوز برجا بودند و 1.6 میلیون نفر همچنان در اردوگاه ها به سر می بردند. اکثر این اردوگاه ها فاقد برق، آب و سیستم دفع فاضلاب بودند.

در نیوزیلند مردم مدیون افرادی هستند که تفکری دور اندیش راجع به استانداردها داشتند.

با اینکه بعد از زلزله خلیج هاک بسیاری از چیزها تغییر کرده اند یک موضوع همچنان ثابت مانده: استانداردهای نیوزیلند به عنوان راه حلی برای کسب مزایای اقتصادی و اجتماعی.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا